Kuu, alastus, ilu. Need sümbolid tiivustasid Tanel Veenret looma uut muinasjuttu. Mida seal näeb ja kellega ühendas geenius käed?
Kunstimaailma kõige tundlikuma käekirjaga muinasjutuvestja Tanel Veenre on taas loonud ühe erilise maailma, kuhu külaline saab sisse minna. Sel korral saab minna Kuule! Tanel ühendas käed unikaalse «eeterliku olendi» Kuu Elinaga. Kuid loodi teinegi sild - merihobude ja draakonite vahele, mida näeb imekaunil «Langebraun ja Veenre» näitusel Suurgildi hoones. Vaata kõike ise:
Tanel, kuidas sinu seekordne inspiratsioon just Kuu pealt pärit on?
Kuningas kukkus Kuu pealt. (Naerab.) Mul on kusagil mälu tagaosas minu õpetaja Kadri Mälgu sõnad, et põhjamaalased on alati olnud Kuu-usku. Hõbe ja Kuu. Salapära. Külmad, jahedad elemendid – need on meie elemendid.
Lõunamaal kontrastid, kuld, Päike. Seal on terved mõttesüsteemid. Ja kui ma seda kuulsin, siis tõdesin – jaa, nii ongi.
Ühtpidi olen ma ise rõõmsameelne inimene, aga minus on hästi tugev melanhoolne allhoovus, mis lükkab end pinnale kõiges, mida ma teen. Eks Kuu ole mõnes mõttes klišeelik, aga samas ka lihtne sümbol sellele.
Miks sa panid nimeks just «Lunula», väike Kuu, mitte suur Kuu?
Lunula tuli ajurünnaku etapis. Siis ma loen, vaatan, uurin. See on väljendina täiesti kasutusel – see tähendab ladina keeles kuukene, väike Kuu.
Ajaloos on kaks korda olnud Kuu elemendina tohutu suur mood. Ühe korra oli see nii Rooma impeeriumis, kui tütarlapsed kandsid Kuud amuletina. Ja see mood levis üle kogu impeeriumi.