Veelgi enam, uuringud näitavad, et saabuvad sõnumid ja sotsiaalmeedia teatised kutsuvad esile dopamiinilöögi ehk meie ajus käivituvad hea enesetunde andurid. Lisaks kõigele põhjustab mobiiltelefonisõltuvus mõnele inimesele stressi, ärevust ja depressiooni.
Piisab, kui öelda: ekraaniaega vähendada pole nii lihtne, et lihtsalt panen telefoni käest või lülitan välja. Allpool on kirjas mõned kasulikud nipid, mis päriselt aitavad vähem telefoni kasutada.
Mõtle välja, miks sa seda tahad
Üksnes tahtejõu abil on kohutav oma harjumusi muuta. Ehk siis selle asemel, et mõelda, et sa peaksid telefonist loobuma, mõtle pigem sellele, millele sa tahad oma aega ja tähelepanu kulutada. Positiivse raamistiku abil on palju lihtsam oma harjumusi muuta.
Lülita telefon hääletu peale
Sissetulevate sõnumite ja e-kirjade heli on raske ignoreerida. Kui midagi, siis tegelikult panevad need su aju soovima telefoni vaadata. Sel hetkel, kui näed, et ekraan süttib või kuuled põrinat, tahad kohe oma tegevuse pooleli jätta ja telefoni kontrollida.
Pane enda ja telefoni vahele barjäär
Vaimsest tervisest rääkiv TikToki sisulooja Emma Mahony paneb ekraaniaja piiramiseks juuksekummi ümber telefoni. Miks see aitama peaks? Paljud võtavad telefoni kätte refleksina, kui nad näiteks poes järjekorras ootavad või reklaamipausi ajal. Juuksekumm tuletab ajule meelde, et me kasutame telefoni.
Vii telefon kehast eemale
Kui midagi on pidevalt su vaateväljas, on loomulik, et tahad selleni jõuda. See tähendab, et telefon peaks minema taskust välja või su ees oleva laua pealt ära.