R, 9.12.2022

Kummaline traditsioon kohustab Charles'i sööma kahtlase täidisega pirukat

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Kummaline traditsioon kohustab Charles'i sööma kahtlase täidisega pirukat
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Paremalt: kuningas Charles III abikaasa Camillaga
Paremalt: kuningas Charles III abikaasa Camillaga Foto: Chris Jackson/POOL/AFP/Scanpix

Uue monarhina peab kuningas Charles III järgima erinevaid traditsioone ja Briti kuningakojal neid juba jätkub. 

Tegemist on Briti monarhia keskajast pärit traditsiooniga, mille on läbi teinud loomulikult ka kõige pikaaegsem riigivalitseja Elizabeth II. 

Readingi muuseumi andmetel on legend, et kuningas Henry I suri pärast seda, kui oli nende kurikuulsate vereimejatega liiga palju maiustanud. Ametliku versiooni kohaselt polnud surma taga siiski kulinaarne aplus ega õnnetus, riigipea suri tegelikult hoopis veremürgitusse.  

Need pirukad, mida kuningas peab sööma, on silmudega. Need täieliku parasiitliku eluviisiga sõõrsuud on suu asemel varustatud lehtrikujulise iminapaga ning nad imevad peremeesorganismi verd ning teisi vedelikke. Silmusid on nimetatud ka raipesööjateks. 

Traditsiooniliselt tuuakse silmupirukas pirukat Gloucesteri linnast, kus need valmistatakse monarhi austuse märgiks ja küpsetatakse erilisteks pidustusteks nagu kroonimised ja juubelid.

«See pirukas on olnud läbi aegade rikkuse ja austuse märk. Ja tegelikult oli Gloucesteri linna kohustus seda alates keskajast valmistada,» ütles suurte järvede piirkonna tegevsekretäri asetäitja Marc Gaden uudisteportaalile «Today». 

Muidugi on tänapäeval võimalus see hõrgutis vahele jätta ja Charles ei pruugi füüsiliselt seda süüa, kuid tema lauale see jõuab ja pole teada, kas kuningas peab seda maitsvaks traditsiooniks või püüab vältida. Traditsioon on määratud jätkuma, kuid seda ohustub Ühendkuningriigis tekkinud silmude puudus. Kuninganna 25. troonijuubel 1977. aastal oli viimane pirukas, millel olid Ühendkuningriigist pärit silmud.

Märksõnad
Tagasi üles