R, 9.12.2022

SÖÖ NAGU KUNINGAS ⟩ Selline näeb välja Charles III päevamenüü

Ele Kalda
, reporter-toimetaja
Selline näeb välja Charles III päevamenüü
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Kuningas Charles.
Kuningas Charles. Foto: AFP / Scanpix

Kuningas Charles III harjumuste kohta, kui ta oli veel Walesi prints, liikus palju kuulujutte. Räägiti, et tal on reisides oma prill-laud kaasas ning tal on kinnisidee selle kohta, milline on täiuslik keedumuna. Üks mis kindel: värskel Inglismaa kuningal on väga erilised nõudmised oma toidule.

Arvestades, et kuninganna Elizabeth suri 96- ja prints Philip 99-aastasena, võib julgelt väita, et kuningal on head geenid. Kahtlemata on ta õppinud oma vanematelt, kuidas enda eest hoolitseda ja mida süüa. Siiski, mis puudutab toitu ja mõningaid moodsamaid harjumusi, on tal mõned veidrused, mida tema vanematel polnud.

Kogu toit peab olema hooajaline ja orgaaniline

Enne kui läheme kuningas Charlesi tavapärase päevamenüü juurde, on oluline märkida, et tema üldine seisukoht oli, et toidulaud peab olema hooajaline ja orgaaniline. Endine kuninglik peakokk Darren McGrady avaldas, et detsembris poleks ta eal julgenud Charlesile sparglit või maasikaid serveerida.

Toit pärineb kuningapere endi kinnistute lautadest ja põllult. Perel on ka mesilased, keda pidi, muide, eraldi kuninganna surmast teavitama. See on veider traditsioon, mis tähendab, et kuninglik mesinik pidi ütlema mesilastele, et nende uus pealik on kuningas Charles III.

Kuninganna Elizabeth pani aluse sellele, et Buckinghami palee alal kasvatataks ise toitu. Samuti armastas ta nende suvekodus Balmoralis ise metsmaasikaid noppida. Charlesile meeldib aga Balmoralis seenel käia – neid leidub 50 000 hektari suurusel maa-alal rohkesti. McGrady sõnul seened hautati koos maitsetaimedega ja seejärel külmutati, et neid kogu aasta toiduks tarvitada.

Kuningas Charlesil on nädalas kaks lihavaba ja üks piimatoodetevaba päev. Seda selleks, et vähendada oma ökoloogilist jalajälge.

Kuninga hommikusöök on kiudaineterikas

Kuningas Charles (vähemalt siis, kui ta oli veel prints Charles) alustab päeva väga tervislikult. Kuuldavasti kuuluvad sinna värske puuvili, müsli või muu täisteraviljatoit, mis on segatud puuviljamahlas leotatud seemnetega, ja tee. McGrady on öelnud, et Charles armastas, kui aias kasvanud ploome pošeeriti kergelt mahlas ja serveeriti koos müsliga.

Kuulduste kohaselt kandvat Charles endaga kaasas hommikusöögikarbikest, mis sisaldavat muu hulgas umbes kuut sorti mett ja müslit.

Lõunasööki pole

Kuninga kohta on mitmelt poolt väidetud, et ta ei söö lõunasööki. Kokk McGrady kinnitas seda sõnadega, et vähemalt tema ametiajal juhtus seda harva. Mõnikord, kui Charles läks välja maalima, võttis ta küll võileiva kaasa, kuid midagi sellest toekamat tal polnud kombeks põske pista.

Kellaviietee ajal saab viimaks süüa

Kui kuningas Charles istub poole kuue ajal teed jooma, käivad sellega kaasas ka tema armastatud keedumunad. Kuningas Charles suhtub oma munadesse täie tõsidusega. Kuulujuttude järgi laskvat ta valmistada seitse muna, et siis valida nende hulgas see täiuslik kolm-neli minutit keenud. Charlesi endine pressisekretär üritas neid jutte küll ümber lükata. Selles osas, kas Charlesi täiuslik muna on siis kolm või neli minutit keenud, lähevad andmed samuti lahku.

Õhtusöök on päeva peamine toidukord

Mille kuningas Charles päeva jooksul söömata jätab, korvab ta õhtusöögiga. Balmoralist korjatud seened saavad nüüd särada, sest tema lemmikõhtusöök on praetud lambaliha metsaseenerisotoga.

Kui menüüsse satub magustoit, siis Charles jätab šokolaadiga desserdid vahele. Erinevalt oma lahkunud emast ei hooli kuningas šokolaadist mitte põrmugi, vahendab eatthis.

Märksõnad
Tagasi üles