R, 9.12.2022

IIDSED SEKSIUSKUMUSED ⟩ Erektsioon on peenisesse läinud õhk ja vasektoomia aitab enda katsumise vastu

Naine
Erektsioon on peenisesse läinud õhk ja vasektoomia aitab enda katsumise vastu
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Antiikne Pompei fresko Rooma viljakusjumalast Priapusest.
Antiikne Pompei fresko Rooma viljakusjumalast Priapusest. Foto: Shutterstock

Oled kunagi mõelnud, miks misjonäriasend on kõige populaarsem sekspoos või kas inimesed omal ajal tegid sängisambat sama sageli nagu meie? Seksiajaloolane Kate Lister kinnitas, et arvamus, nagu meie esivanemad oleksid linade vahel tagasihoidlikud olnud, ei saaks olla tõest kaugemal.

Kate tegi ülevaate seksist läbi aegade – alates seksmänguasjade päritolust kuni iidsete armurohtudeni – ja avaldas mõne meie tänapäevase veidruse ajaloo.

Sekslelud

Nii kaua, kui on olnud seksuaalelu, on inimesed loonud ka mänguasju selle elavdamiseks. Näiteks Hiinast on leitud Qingi dünastia aegseid kilpkonnakilbist seksmänguasju ja 18. sajandi Prantsuse kloostrist elevandiluust dildosid.

Üks vanimaid kunagi leitud dildosid on Hohle Felsi fallos. See avastati 2005. aastal Saksamaal Hohle Felsi koopast ja selle vanuseks dateeriti süsiniku abil 26 000–30 000 aastat. Kindlalt pole küll teada, kas tegemist ikka oli seksimänguasjaga või mingi püha esemega, kuid nii või teisiti on tegemist väga vana peenisega.

Armurohi

Vaatamata populaarsele kujutluspildile hädas kaunitaridest ja voorusevöödest, oli seks keskajal üllatavalt progressiivne. Paraku panid nad aeg-ajalt faktidega puusse. Näiteks usuti, et erektsiooni tekitab peenise täitumine õhuga. Seetõttu arvati, et oad on afrodisiaakum.

Sadomasomängud

Ühed vanematest tõenditest sadomaso kohta võib leida Itaaliast, Lazios asuvast etruskide piitsutamise hauakambrist. See ehitati umbes 490 eKr ja on saanud oma nime fresko järgi, mis kujutab kahte meest, kes piitsutavad naist, samal ajal kui nad temaga seksivad.

1800ndatel aastatel olid tuntud asutused, mis pakkusid perverssusi, näiteks Theresa Berkley bordell Londonis Hallam Streetil. Kirjanik Henry Spencer Ashbee sõnul olnud Theresal «piinamisvahendeid rohkem kui mõnel guvernandil».

Tema bordell oli koht, kus igaüks, kellel rahakott lubas, võis lasta end piitsutada, torgata, üles riputada, harjata ja piinata, kuniks isu täis.

Rasestumisvastased vahendid

Ka minevikus sooviti seksida lõbu ja naudingu pärast. Seasoolest valmistatud kondoome kasutati juba 1500ndatel aastatel ja on tõendeid, et rasestumisvastaseid vahendeid olid juba Vana-Egiptuses. Üks tollal kasutatud meetod oli krokodillisõnnikust ja meest valmistatud vaginaalne pessaar (mis võis olla tõhus vahend, et takistada inimesi seksimast).

Esimese teadaoleva vasektoomia tegi mees nimega Sir Ashley Cooper 1823. aastal ja oma koerale. Aastaks 1899 «raviti» sellega mehi, kes ülemäära masturbeerisid. Umbes 50 aastat võttis veel aega, enne kui vasektoomiat hakati kasutama rasestumisvastase meetodina.

Kõige popim sekspoos

Misjonäripoos on alati olnud uskumatult populaarne, kuid see sai uue ja religioosse tähenduse, kui varajane katoliku kirik hakkas õpetama, et see on ainus aktsepteeritav sekspoos ja kõik teised on patused.

Näiteks 13. sajandi Itaalia teoloog Thomas Aquinas uskunud, et «ebaloomulikul» viisil seksuaalvahekorras olemine on kuritegu looduse vastu.

Kõrgeid kontsi kandsid mehed

Marilyn Monroe ütles kunagi: «Ma ei tea, kes leiutas kõrged kontsad, aga naised on talle palju võlgu.»

Seega võib olla üllatav, et esimesi kõrge kontsaga kingi kandsid mehed. Kontskingi kandis 10. sajandil Pärsia ratsavägi, et kingad kenasti hobustekannustes püsiksid, vahendab The Sun.

17. sajandiks oli kontskingast saanud iga linnas liikuva uhke mehe kohustuslik moeese. Naised hakkasid neid kandma alles 18. sajandil.

LGBTQ

Samasooliste armastusest leiab tõendeid tervest ajaloost, kuid üks olulisemaid dokumente on Anne Listeri päevikud. Ta veetis suurema osa 19. sajandi algusest Halifaxi naisi võrgutades ja jäädvustas vallutused oma paljudesse päevikutesse salakoodi abil.

Naabrid teadsid tema tegudest ja andsid talle hüüdnimed Džentelmen Jack ja Kapten Tom – Tom oli tollal slängisõna lesbide kohta. Sellal kui Anne põhja pool elu nautis, kubises aga London homobordellidest, mida hüüti Molly Majadeks.

Märksõnad
Tagasi üles