T, 30.05.2023

Ekspert hoiatab: sel põhjusel ei tohiks pesu kuivatada toas

Naine
Facebook Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Kuniks ilmad on ettearvamatud ja elektrihinnad kõrged, tuleb riideid toas kuivatada. Õhukvaliteedi eksperdid rääkisid, miks see on ohtlik.

Märja pesu niiskus võib põhjustada kodus hallitust, mis on ohtlik tervisele ja sunnib suuri summasid kulutama remondi jaoks. Hoonetes on hallituse põhjuseks tavaliselt ventilatsiooni puudumine ja suurenenud õhuniiskus. Nii võib tekkida allergia, kroonilised külmetushaigused, nahaärritus ning süvenenud astma ja ekseem.

Hoia toas aken lahti, kui seal pesu kuivatad ning raputa aknalauale soola, mis imab õhust niiskust, kirjutab Mirror.

Ka Tallinna tehnikaülikooli kütte ja ventilatsiooni õppetooli professor Hendrik Voll toas pesu kuivatada ei soovita. «Duši all käimine annab umbes 200 grammi aurustunud vett ööpäevas inimese kohta, pesu kuivatamine umbes 1500 grammi ööpäevas ning toidutegemine 2000 grammi ööpäevas,» põhjendas ta. «Neljaliikmeline perekond aurustab ööpäevas umbes 7–9 liitrit vett. Tekkinud niiskus tuleb hoonest välja viia ventileerimise teel.» Piisava õhuvahetuse tagamisega on paljudel korterelamutel aga probleeme. Selleks et ruumi niiskuskahjustusi ennetada, oleks tema kinnitusel mõistlik pesu kuivatada kas õues või osta kuivatiga pesumasin.

Eesti mükoloogiauuringute keskuse hoonete biokahjustuste ekspert Kalle Pilt soovitab probleemide vältimiseks soetada korterisse õhu termo-hügromeetri, mis mõõdab õhutemperatuuri ja suhtelist õhuniiskust toas. Sobivaks ruumide suhteliseks õhuniiskuseks (RH) temperatuuril 20–22 kraadi on kütteperioodil 35–50 protsenti, mõningate kirjandusallikate andmetel 40–60 protsenti. «Proovige hoida õhuniiskust selles vahemikus. Kui õhuniiskus on liiga madal, siis ma isegi soovitan pesu toas kuivatada,» kinnitas Pilt, kes kuivatab ka ise toas pesu siis, kui õhuniiskus on alla 35 protsendi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles