R, 9.12.2022
TAGURPIDI SEKSREVOLUTSIOON ⟩ «Ärge kallistage! See rikub vaibi ära! Normaalsed inimesed ei tee nii!»
Maailm on muutumas. Kasvav grupp inimesi ja iseäranis just noori ei soovi enam lähedust ega tunne huvi seksi vastu. Miks? Foto: Shutterstock
Kristina Herodes
, ajakirjanik
«Ärge kallistage! See rikub vaibi ära! Normaalsed inimesed ei tee nii!»
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Mäletan selgelt seda viha ja solvumist. Läksin sõpradega peole ja ema toppis käekotti karbi kondoome. Õigustas end selgitusega: «Aga noored on ju kõik sellised, see on normaalne, et veri keeb ja oled peast segi.» Kunagi tundus see iseenesestmõistetav, et noori tuleb püüda tagasi hoida. Kas nüüd on aeg, mil neid tuleb tagant torkida? Märgid näitavad, et seksivastane reaktsioon tõstab noorte seas üha enam pead. 

Puritaanide asemele on avalikule areenile ilmunud puriteenid - teismelised ja varakahekümnendikud, keda siiani domineerinud üleseksualiseeritud maailm häirib. Kõige lihtsam loogika muutuse taga on vajadus vastanduda, et defineerida oma iseseisvust. Mitte kunagi ei soovi järgmine põlvkond kummardada samu reegleid ega ajada taga samu unistusi kui nende vanemad. Selleks, et läbida eraldumise etapid, on noorel inimesel seda lihtsalt vaja. Kuid nii lihtne pilt siiski pole, põhjuseid otsida teistsugust tähendust lähedusele on mitmeid.

Kaugelt suhelda on niigi juba kõhe. Iga samm läheduse suunas kasvatab ärevust.
Kaugelt suhelda on niigi juba kõhe. Iga samm läheduse suunas kasvatab ärevust. Foto: Shutterstock

Hirm läheduse ees

Mida kõrgemalt on arenenud tehnika, mis võimaldab meil soovi korral igal pool ja iga kell teistega kontaktis olla ja kõiki tahke oma elust jagada, seda üksildasemad inimesed on. Palju aastaid PÖFFi juhtinud Tiina Lokk tõi välja huvitava joone noorte hoiakute muutuses: «Nad ei taha enam helistada, see on liiga isiklik kontakt, nad ei julge!» Telefonikõne tajutakse juba ebamugava intiimsusena. Kohtumine näib veelgi karmim - teine inimene päriselt sind üle vaatamas ja otsust langetamas, kas sa talle meeldid või mitte. Huh, hirmus! Harjumatus vahetu kontakti olukorras tekitab pinget, ärevus läheb üles ja suhtlemine ongi häiritud, kuna kõige paremini laabub see vabas, sundimatus õhkkonnas. Aga kuidas olla vaba kui olukord on võõras? Jõuda kohtumisest sammuke veel lähemale - puudutuseni - see on juba tõeline julgustükk. Ja iga järgnev samm võib ajada pinged ebamõistlikult kõrgele, nii et riski tulu suhet kaaludes tundub turvalisem ja targem üldse mitte midagi säärast ette võtta.

Käisin hiljuti koos noorema selstkonnaga peol. Kuulasime Wateva kontserti - see oli emotsionaalselt niivõrd haarav, et kargasime sõbraga spontaansest rõõmust teineteisele kaela. Hetk hiljem koputas kaks noormeest meile õlale: «Hei, ärge kallistage siin! See rikub vaibi ära. Normaalsed inimesed ei tee nii!»

Kiire pilk ümber kinnitas mentaliteedi muutust - noored on igaüks omaette muusikas, hüppavad omapäi või sõpruskonniti. Avaliku sümpaatia näitamine tundus olevat tabu.

Väga paljud suhted aga toimivad ainult ekraanidel ning jäävadki sinna. Mida suuremaks kasvab kiindumus seda tugevam tundub ka hirm endast halb mulje jätta ja kõik ilus kohtumise karmi reaalsusega ära rikkuda.

Energia vajab ikka välja elamist ja inimesed pidutsemist. Kuid kombed muutuvad. Varem tavaline avalik suhete loomine näib noortele puritaanidele veider ja liialt riskantne. Kogu pidu üksi hüpata tundub aga väga ok.
Energia vajab ikka välja elamist ja inimesed pidutsemist. Kuid kombed muutuvad. Varem tavaline avalik suhete loomine näib noortele puritaanidele veider ja liialt riskantne. Kogu pidu üksi hüpata tundub aga väga ok. Foto: Shutterstock

Naeru ja südametega enam populaarsust ei võida

Nagu peosaalis on muutunud suhtlemine ka kaudsetes kanalites, näiteks nutitelefonis. Mõnes mõttes meenutab maailmas toimuv George Orwelli enam kui 70 aasta eest tehtud ettekuulutust raamatus «1984». Luuakse uus keel piiramaks ja kontrollimaks inimeste mõtteid. Emotikonide keel mõnes mõttes just seda teebki - taandab emotsioonid märkidele ja vabastab kasutaja vajadusest ise ülearu palju mõelda. Tõsiasi, et igal aastal luuakse hulk uusi sümboleid ning et iga põlvkond ja kitsam grupp kasutab veidi erinevaid märke ei muuda siiski tõsiasja, et mõned märgid ritta lükkida on märksa vähem mõtteakrobaatikat nõudev kui lause moodustada.

Kuid selles maailmas toimuvast saab siiski huvitavaid viiteid muutuvate mõttemustrite kohta. Pidevalt muutub see, milliseid emotikone kasutatakse. Südamekahurid on sotsiaalmeedia avarustel endiselt tööl - neid tulistatakse igas värvitoonis ja suurema kaalumiseta. Kuid Z Generatsiooni arvates on naerunägude ja südamete saatmine liiga seep. Eriti selgelt kannavad sõnumit, et tegu on vana või vanaaegse vestluspartneriga naerunägu pisarad silmis ja südamesilmadega naeratus (mõistagi on need ühend enim kasutatud märgid, sealt ka vastandumise vajadus.) Nooremalt rahvalt saad vastu pigem tilkuva külmavõetud näo (drippy tähendab siiski midagi ägedat) või tuima kriips-suu (hävitav hinnang - täiesti lame nali). Ka arusaamatu ja veidra sümboli kasutamine on eakaaslaste seas soositum kui lamedaks, imalaks või lipitsevaks peetud märgi teele saatmine. Kui kahe noore inimese vahel märkide keeles üldse suhetest või intiimsusest juttu tuleb, siis toimub see kindlasti kaude, mitte mingil juhul otse. 

Vooruslikkus tuleb taas

Noored kasvavad maailmas kus seks murrab sisse uksest ja aknast. Tasuta porno on paari kliki kaugusel igaühele, kes seda otsida soovib. Selles maailmas on küll väga palju erinevaid alajaotusi, kuid valdavalt on see üles ehitatud ühekülgselt - objektistab naisi ja lähtub mehelikust lähenemisest. On arvatud, et see on andnud täiendava tõuke isegi naiste vastasele vägivallale.

Kuidas aga reageerivad sellega kokku puutunud noored? Kaastundlikult! Kellegi ärakasutamine või allutamine tekitab vastureaktsiooni ja tugeva soovi seda ise mitte teha, kirjutab The Guardian. Tarbiva ja pinnapealse läheduse asemel otsitakse sügavamat tähendust. Noorte seas kasvab huvi enesearengu ja just nimelt hingelisel tasandill loodud suhete vastu. Küllalt sage on muster, et kaks noort kohtuvad, armuvad ja otsustavad abielluda lootes kogu eluks kokku jääda. Vajadus ringi mürgeldada ja kõike proovida, mis elus leida, on varem mainitud hirmude ja ärevuse tõukel vähenemas. Ei taha tarbida, ei taha palju - tahaks hoopis midagi päris ja sügavamat! Kas uus seksrevolutsioon, mille kuma juba koidukult paistab, on vooruse, väärikuse ja sügavate tunnete tagasitooja? Väga tõenäoline.

Märksõnad
Tagasi üles