E, 29.05.2023

VIDEO. Matkahull soovitab: 25 elutähtsat asja, mis peaks olema matkakotis

Facebook Twitter
Comments 1
Mägedes on tavaline, et kõik aastaajad võivad ühel ainsal päeval koos olla ja saab nii lume kui suve.
Mägedes on tavaline, et kõik aastaajad võivad ühel ainsal päeval koos olla ja saab nii lume kui suve. Foto: Marko Külaots

Mägimatkadelt pärinevad mu elu kõige kirkamad elamused. Usu, ka sina saad neist osa, kui vaid koti pakid ja teele asud. Mai lõpus läheb lahti parim matkaaeg. Teeme asja sulle võimalikult lihtsaks ja anname spikri, mida kaasa võtta ja kuidas mägimatkadega algust teha.

Mõnelgi kukub suu imestusest lahti, kui seltskonnas tuleb taas jutuks minu kirg mägede vastu. Sest nii paljud peavad seda võimatuks! Mägimatk?! See on ju kohutavalt keeruline ja kättesaamatu? Vastupidi – see on täiesti loomulik tegevus, mille igaüks vähemalt korra elus võiks ette võtta. Elamused on nii ägedad, et lausa muudavad elu. Olen veendunud, et eestlase hingele mõjuvad mäed erakordselt hästi. Mis sellest, et mingi saatuse vingerpussina meile siin ühtegi püsti pandud pole. Aga ega nad ülearu kaugele kah jää! Vaata videot ja sul on hetkega selge, mida mägedesse kaasa pakkida:

Lähemal, kui paistab

Kui mõnest tipust pilk üle avaruste heita, tundub kõik otsekui peo peal ja nii ligidal! Tegelikult võib järgmine ahelik mitme päeva tee kaugusel olla… Vaat mägedesse mineku kui ettevõtmise puhul see õnneks ei kehti! Mägede suhtes tasub aukartust tunda – matk ja varustus tuleb läbi mõelda ning oma võimeid õigesti hinnata. Kuid karta pole siin kah midagi! See on pelgalt teadmatuseudu, mis mägimatka millegi hullult raske ja riskantsena näitab, ja seda ma siinse looga laiali puhuda püüangi.

Minu enese sõprus mägedega algas sammhaaval. Veenda polnud mind vaja, kõrgused ja kaugused on alati tõmmanud. Esmalt võtsime ette väiksemad päevamatkad, siis lühemad retked populaarsetel radadel ja sealt edasi järk-järgult üha vabamad ja spontaansemad tiirud. Mägironimine on tehniline, mägimatkamine enamasti ei ole. Sa ei pea isegi teab mis vormis olema, et matkal toime tulla. Kui ära väsid, tõmbad hinge või võtad tempot maha, ega keegi ei ütle, kui kiiresti pead liikuma.

Pakkimise koha pealt kehtib reegel: mida suurem kogemus, seda kergem kott. Alguses oli minulgi kiusatus igasugu edevuseasju kaasa tarida, enam ma seda ei tee. Kõik olgu kompaktne, funktsionaalne ja vajalik. Esimestel matkadel nuputasin ja pusserdasin mitu päeva, enne kui kraam koos. Nüüd kulub paarkümmend minutit. Sina saad mõistagi kergemalt läbi – võta nimekiri ette, loobi kotti ja korras! Muidugi pea silmas, kuhu valitud rada viib, vastavalt sellele läheb siis tarvis lõpus loetletud tehnilist kola. Isikliku katsetamise asemel saad kasutada meie kogemusi ning juba esimesel matkal kergemat kotti nautida.

Ükskõik kui raske on ronimine - kõrgel avanevad vaated on seda alati sajakordselt väärt!
Ükskõik kui raske on ronimine - kõrgel avanevad vaated on seda alati sajakordselt väärt! Foto: Kristina Herodes

Kuhu matkata?

Esimeseks mägimatkaks on kaval mõte valida mäed, kus liikumine on kergeks tehtud. Euroopas leidub selliseid kante, kus matkarada mägedes on pea sama lihtne nagu meil RMK matkarada – teed on märgistatud, sobivate vahemaade taga paiknevad hütikesed, mis pakuvad kehakinnitust ja askeetlikku öömaja... ja see tähendab kohe toidu ja telgi võrra kergemat seljakotti. Fantastiliselt kaunid on Šveitsi, Prantsuse, Itaalia ja Austria Alpid ning Prantsusmaad, Baskimaad, Katalooniat ja Andorrat ühendavad Püreneed.

Ameerikas on samuti ohtralt tsiviliseeritud stiilis matkateid, näiteks sellistes rahvusparkides nagu Yosemite, Pinnacles, Zion, Arches, Canyonlands, Rocky Mountain, Yellowstone, Bryce, Escalante jpt.

Mida mägimatk annab?

Neuroteadlased on ammu kindlaks teinud, et kõigi inimeste soov on kogeda õnnetunnet, kuid see polegi niisama lihtne vigur, mis vaevata välja tuleks.Meie hingepõhjas on soov kogeda midagi suuremat kui ise, kõrgemat kui ego, midagi igavest ja jumalikku. Olla osa suuremast pildist ja tähendusest. Isekuse tasandil võib elu sulle kinkida mida tahes, kuid see teeb õnnelikuks vaid hetkeks. Kõlab veidi uhhuult ja ebapraktiliselt, kuid ega mingit muud valemit õnnelik olemiseks väga kusagil vedele. Meetodeid osaduse saavutamiseks on palju ja erinevaid, olen neist mõndagi edutult proovinud, kuid mäed pakuvad uskumatult lihtsa otsetee. Võid olla vaimse arengu teel alumise pulga peal või lausa nina vee all – mägedes koged oma väiksust ja loodusega üks olemist. See on kirgastav ja vabastav! Kõik mured, jagelemised, oma õiguse tagaajamised – enam need sind ei paina. Pisiasjad. Tuled riskantsest kohast läbi, jääd ellu ja koged tänulikkust, ilma et seda treenima peaksid. Ning matkalt naastes tunduvad argielu raskused kõik puhas sanatoorium. 

Viis-kuus tundi tõusu ja järjekordne hingekosutavalt kaunis kuru ja lummavad vaated, mida ei näe mitte kusagil mujal. Mägedes saab nähtud vaev alati rikkalikult tasutud!
Viis-kuus tundi tõusu ja järjekordne hingekosutavalt kaunis kuru ja lummavad vaated, mida ei näe mitte kusagil mujal. Mägedes saab nähtud vaev alati rikkalikult tasutud! Foto: Marko Külaots

Kui selline kasu sulle pragmaatikuna hoomamatuks jääb, siis võta ainelised argumendid. Mäeõhk parandab oluliselt sinu füüsilist võimekust, ega alpimajad mingi nali ole! Saad seda kasutada märgatavaks tulemuse parandamiseks mis tahes spordialal või niisama elamiseks – energiat on rohkem, tervisemuresid vähem.

Saad kogemata üliheasse vormi. Mägedes vihud kaheksa tundi jutti rasket kardiotreeningut nii, et ei pane tähelegi. Isegi kui iga õhtu pesukausisuurusi pastaportse alla vitsutad, võtad alati alla. Mina kaotan keskmiselt seitse kuni kümme kilo umbes kümnepäevase matkaga, ja see pole üldse erandlik. Sama juhtub enamiku matkajatega.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles