R, 24.03.2023

Eesti linnuliha jõuab peagi Hiina

Kairi Oja
, Toiduportaali Maitsemeel toimetaja, ajakirjanik
Eesti linnuliha jõuab peagi Hiina
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Eksport on sedavõrd väikese turumahuga riigile nagu Eesti seda on väga suure kaaluga ning uute turgudeni jõudmiseks nähakse tihtipeale aastaid vaeva.
Eksport on sedavõrd väikese turumahuga riigile nagu Eesti seda on väga suure kaaluga ning uute turgudeni jõudmiseks nähakse tihtipeale aastaid vaeva. Foto: Mykola Lunov / PantherMedia / Mykola Lunov

Eksport on sedavõrd väikese turumahuga riigile nagu Eesti seda on väga suure kaaluga ning uute turgudeni jõudmiseks nähakse tihtipeale aastaid vaeva. Üks taoline pikk protsess jõudis täna lõpule -  allkirjastati Eesti ja Hiina vahel linnuliha protokoll, mis lubab alustada Eesti linnuliha eksporti Hiina turule.

Täna, 6. novembril allkirjastati Eesti ja Hiina vahel linnuliha protokoll, mis lubab alustada Eesti linnuliha eksporti Hiina turulle.

«Tõsi ta on, Hiina ekspordiloa taotlemisprotsess võttis aega keskeltläbi poolteist aastat, mille käigus auditeerisid Hiina vastavad ametid HKScan Estonia kogu linnuliha tootmise väärtusahelat alates sööda tootmisest ja haudejaamast kuni broilerifarmideni ja Tabasalu lihatööstuseni,» rääkis HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere.

«Tahame omalt poolt tänada Maaeluministeeriumi ja Veterinaar- ja Toiduametit, kes juhtisid auditeerimisprotsessi kiirelt ja kõrgel tasemel. Tänane linnuliha protokolli allkirjastamine on hea näide koostööst riigi ja ettevõtete vahel ühise eesmärgi nimel,» rõhutas Mere. 

HK Scan Kumna broilerifarm.
HK Scan Kumna broilerifarm. Foto: HK Scan

Eesti toiduohutus ja järelevalve on Mere sõnul samuti väga heal tasemel. «Sellest on tänaseks aru saanud ka Hiina inspektorid, kes on mitmel korral Eestit külastanud. Täna astusime suure sammu edasi ja allkirjastasime Hiina Tolliameti asepeadirektoriga ka linnuliha protokolli,» märkis ta.

Eriti tähelepanuväärne on Mere hinnangul see, et Eesti on Euroopa Liidus Poola järel teine, kes vastava protokolliga on kokkuleppele jõudnud.

«Linnuliha protokoll on raamdokument, millega määratakse nõuded Hiina eksporditavatele toodetele, käitlemisettevõtetele ning sertifitseerimisele,» sõnas maaeluminister Tarmo Tamm.

Linnulihaprotokolli allkirjastamine maaeluministri Tarmo Tamm ja Hiina Tolliameti asepresidendi Hr Wang Lingjun poolt.
Linnulihaprotokolli allkirjastamine maaeluministri Tarmo Tamm ja Hiina Tolliameti asepresidendi Hr Wang Lingjun poolt. Foto: Eveli Post

«Ekspordime täna Hong Kongi kanavarbaid ja -tiibu, kuid arvestades Hiina turu avanemist ja Aasia turu suurust, siis näeme kindlasti edasisi võimalusi tootevalikut laiendada. Põhjamaise puhta looduse ja siin kasvatatud liha kõrge kvaliteet on teada kaugetes piirkondades ja nende turgude potentsiaal on meie jaoks tohutult suur,» lisas Mere.

HKScan on Põhjamaade liha- ja toiduainetööstuse ettevõte. Ettevõttes töötab üle 7300 spetsialisti. 

HKScan toodab ja turustab kvaliteetseid ning vastutustundlikult toodetud sea-, veise-, linnu- ja lambalihatooteid tuntud kaubamärkide all, nende hulgas HK®, Scan®, Rakvere®, Kariniemen®, Rose®, Pärsons® ja Tallegg®.

HKScani kliendid on jaemüügi-, toitlustus-, tööstus-, ja ekspordisektorid. «Meie koduturud asuvad Soomes, Rootsis, Taanis ja Baltimaades. Ekspordime oma tooteid rohkem kui 50 riiki. HKScani netokäive 2017. aastal oli 1,8 miljardit eurot, mis teeb meist ühe Euroopa juhtivaima liha- jatoiduainetööstuse ettevõtte,» sõnas Mere.

Märksõnad
Tagasi üles