L, 28.05.2022

Kolm eksimust, mis nurjavad ideaalse jõuluprae  

Naine
Kolm eksimust, mis nurjavad ideaalse jõuluprae  
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Jõulupraad köögiviljadega.
Jõulupraad köögiviljadega. Foto: Heli Sepp

Jõululaua krooniks on ajast aega olnud särisev ahjupraad, mille valmistamine on igale köögikunstnikule justkui tuleproov, kus ebaõnnestumist lubada ei saa. Ometi eksib nii mõnigi kogenud küpsetajad hõrgu prae valmistusreeglite vastu.

Et jõulugurmee saaks unustamatult hõrk, mahlane ja krõmpsuvalt krõbe, soovitab Rakvere tootekategooria juht Heli Sepp vältida just neid vigu!

Pistad liha külmikust kohe ahju

Liha jäisest külmikust kuuma ahju pannes riskid pikema küpsetusaja ja ebaühtlaselt küpsenud lihaga. Lase lihal tund kuni kaks enne kuumtöötlemist toasoojaga sõbruneda, et ahju pannes ei toimuks suurt temperatuurimuutust ning tulemuseks oleks kaunilt kuldne ahjupraad.

Küpsetad liialt madalal temperatuuril

Kuldselt krõbeda kuuega jõulupraad nõuab kõrgemat temperatuuri ja eelnevat pruunistamist. Alustuseks asetada liha ahjupanni või -plaadiga eelkuumutatud ahju ja pruunista 250 °C juures. Seejärel langeta temperatuur 120 °C-ni, lisa pannile puljongit või vett ja soovi korral punast või valget veini ning küpseta liha lõplikult valmis.

Üldjuhul arvestatakse 1 kg liha kohta 90 minutit küpsemisaega. Liha valmidust saab kontrollida lihatermomeetriga, ja kui ahjuvalvurit kodus pole, siis torka liha terava noa või vardaga. Praad on küps, kui eralduv vedelik on kaunilt klaar.

Lõikad liha ahjukuumalt lahti

Ahjukuuma liha ei tohiks kohe noaga torkima hakata, vaid lasta valminud prael kuni 30 minutit seista. See aitab lihamahlade liikumise peatada ja muudab ka lõikamise palju lihtsamaks – lõikelaud jääb väärtuslikust vedelikust puutumata ning näpud ei saa kõrvetada.

Hõrgu prae jahtumist ei ole samuti vaja karta, sest lõikamata ahjuroog hoiab üllatavalt hästi sooja, lisaks aitab serveerimisel liha temperatuuri tõsta kuum kaste.

Märksõnad
Tagasi üles